Ekonomi

Aselsan ve Karsan yerli elektrikli minibüs projesinde iş birliğini açıkladı

Investing.com – Karsan, e-JEST modelinin Aselsan çekiş sistemi ile donatılmış olarak üretileceğini duyurdu.

Karsan taradından yapılan açıklamada şirketin, Aselsan ile çağdaş ve çevreci ulaşım için yerli ve ulusal bir iş birliğine imza attığını duyurdu. İş birliği kapsamında Karsan, e-JEST modelini ASELSAN çekiş sistemi ile donatılmış olarak üretecek. Tam bağımsız tedarik zinciri ekosistemi için batarya sisteminin ise akü, batarya ve pil gereksinimini yerli kaynaklarla karşılayan Aspilsan Güç tarafından üretileceği açıklandı.

e-JEST modeliyle Avrupa’da elektrikli minibüs pazarının iki yıl üst üste başkan markası olan Karsan, markasını 2018 yılında lanse etti. birinci elektrikli minibüs modeli e-JEST, 2019 yılında yola çıkarken Karsan, artık ASELSAN’la yapılan iş birliği kapsamında yerli ve ulusal batarya ile yollara çıkmaya hazırlandığını duyurdu. 

Anlaşma kapsamında Karsan, yeni e-JEST modelini ASELSAN çekiş sistemi ile donatılmış olarak üretecek. e-JEST modeliyle ilgili bilgi verilen açıklamada şu özelliklerden bahsedildi: 

ASELSAN İdare Heyeti Lideri ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, üretilecek yerli ve ulusal elektrikli araçlar için şu değerlendirmede bulundu: 

ASELSAN ile yaptıkları mutabakatın son derece değerli olduğunu söyleyen KARSAN CEO’su Okan Baş ie iş birliğiyle ilgili şunları söyledi:

Karsan ve Aselsan payında son durum

KARSN, iş birliğinin açıklanmasının akabinde %6’yı bulan kıymet artışıyla 10 tL bandına adım attıktan sonra gün içi süreçlerde yatay hareket ediyordu. Pay fiyatı, bu hafta %10 kıymet artışıyla devam ediyor. 

ASELS, açıklamayla birlikte sabah seansında %5’i bulan kıymet artışıyla 40 TL bandına adım attıktan sonra günün tepesinden gelen satışlarla %3 gerileyerek 39 TL’ye kadar geriledi. Lakin son saatte toparlanma uğraşları devam ediyordu.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu