Ekonomi

Trump Media hisseleri stok arzındaki potansiyel artış nedeniyle düştü

Trump Media & Technology Group’un hisseleri Pazartesi günü önemli bir düşüş yaşadı ve şirketin gelecekte ek hisse satma olasılığını belirtmesiyle %18 düştü. Bu gelişme potansiyel olarak eski Başkan Donald Trump’ın şirketteki tüm hisselerinin satışını içerebilir.

Sosyal medya platformu Truth Social’ı işleten şirket, Digital World Acquisition Corp. ile birleşme yoluyla 26 Mart’ta ilk kez listelendiğinden bu yana hisse senedi fiyatının dalgalandığını gördü. Hisse senedi, açılış fiyatı olan 70,90 $’dan Pazartesi günü kapanış değeri olan 26,61 $’a kadar neredeyse %60 düştü.

Pazartesi günü yapılan kayıt beyanı, özel amaçlı bir satın alma şirketi (SPAC) aracılığıyla halka açılan şirketler için rutin bir prosedürdür. Cooley LLP’de menkul kıymetler avukatı olan Peter Byrne’e göre, bu adım genellikle belirli hissedarların hisse senetlerini satmalarına izin vermek için zorunludur ve bu tür bir kayıt olmadan serbestçe alınıp satılamayabilir.

Dosyalama, şirket iştirakleri tarafından acil bir satış planına işaret etmese de, kilitleme süresi sona erdiğinde veya kaldırıldığında Trump’ın elindeki hisseleri satması için gerekli çerçeveyi sağlıyor. Belge, Trump’ın 114,8 milyon hissesini de içeren 146,1 milyon hissenin satış potansiyelini ortaya koydu. Bu rakam, şu anda sahip olduğu 78.75 milyon hissenin ve şirketin belirli performans hedeflerini karşılamasına bağlı olarak elde edebileceği ek hisselerin bir kombinasyonudur.

Dosyalamada ayrıca, şirketin halka arzı sırasında ihraç edilen belirli varantların kullanılması halinde satılabilecek 21,5 milyon hisseden daha bahsediliyor.

Kasım ayında yapılacak seçimlerde Cumhuriyetçilerin adayı olan Trump, aynı zamanda Manhattan’da bir yetişkin film oyuncusuna sus payı ödediği iddiasıyla yargılanıyor. Trump bu davada suçsuz olduğunu kabul etti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu