Haber

TBMM Genel Kurulu’nda ‘yargı bağımsızlığı’ tartışması

AK Parti Kümelenme Başkan Yardımcısı Yılmaz Tunç, “Bütün bunları reddediyoruz, yargıya müdahaleyi kabul etmiyoruz. Yargı kendi işleyişi içinde işleyecektir” dedi. o cevapladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda 2023 Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’nun maddelerinin görüşülmesi sırasında yargının bağımsızlığına ilişkin tartışma yaşandı.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nin Erkem İmamoğlu için verdiği mahkûmiyete atıfta bulunarak, vesayetin yeni odak noktası olan darbe girişiminin tarihi olarak 14 Aralık’ı savundu. Kararın 16 milyon İstanbullunun iradesine darbe vurduğunu öne süren Ağbaba, “Geçmişte gücünü milli iradeden alan bir siyasetçinin geldiği son nokta, milli iradeyi hiçe saymasıdır. Bu kararı verenler, talimat verenler, destekleyenler, özellikle Meclis’te bahaneler uyduranlar darbecidir.” söz konusu.

Darbenin Cumhurbaşkanlığı’ndan talimat alan hakimler tarafından gerçekleştirildiğini öne süren Ağbaba, “Halkın oyu ile iki kez seçilen Ekrem İmamoğlu’na siyaset yasağı getirenler bugünün Kenan Evrenleridir, orası açıktır. okuduğu bir şiir nedeniyle siyaset yasağı getirildiğini, 25 yıldır ekmeğini kendisinin yaptığını, yiyen Recep Tayyip Erdoğan olduğunu, dünün kurbanları bugün zulmettiğini söyledi.” görüşünü savundu.

Sanatçı Gülşen hakkında tutuklama kararına ve 6 yaşındaki kız çocuğuna yönelik tacize ilişkin mütalaaya atıfta bulunan Veli Ağbaba, “Konuşması gerektiğinde susan, susması gereken yerde konuşan Adalet Bakanı. FETÖ’den beter bir yargı ile karşı karşıyayız. İmamoğlu’nun ne ilk ne de son olduğunu biliyoruz.” dedi.

“Vesayet sistemi darbeci zihniyeti tarihe gömdü”

AK Parti Kümelenme Başkan Yardımcısı Yılmaz Tunç, Ağbaba’nın tarzını tasvip etmediklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vesayet sistemini ve darbeci zihniyeti tarihe gömdüğünü anlatan Tunç, şunları kaydetti:

“İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nin kararının kesin bir karar olmadığını söyledik. Yüksek Seçim Kurulu üyelerine ilk derece mahkemesinden sonra söylenen ‘aptalca’ sözlerinin olup olmadığına karar verecek olan biz değiliz. Hakaret midir değil midir karar verecek olan yargıdır.Bu doğrultuda temyiz var,itiraz var.Buna yargı karar verecek.Buradaki yargıya müdahale nedeniyle bunların hepsini reddediyoruz,biz bunların hepsini reddediyoruz. Bunları kabul etmeyin, yargı kendi işleyişi içinde işleyecektir.”

AK Parti Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak da yargılama sürecinin bitmediğini ve nihai kararın verilmediğini belirterek, “Bence Kılıçdaroğlu’nu mu İmamoğlu’nu mu seçmelisiniz? Bu seçenekleri değerlendirin.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu