Ekonomi

Modada sürdürülebilir üretim ile İsveç için bir hedef belirlendi.

İZMİR (İGFA) –Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, Ticaret Bakanlığı desteğiyle UR-GE kapsamında döngüsel ekonomide dünyanın en ileri ülkelerinden biri olan İsveç’e inceleme heyeti düzenliyor Sürdürülebilir Rekabeti Geliştirme Projesi 2-6 Nisan tarihlerinde.

Türkiye İSVEÇ’İN 6. BÜYÜK TEDARİKÇİSİ

Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Lideri Burak Sertbaş, “İsveç’in 2022 yılı toplam hazır giyim ithalatı 6,7 milyar dolar ve Türkiye yüzde 4,5 pay ile 6’ncı büyük tedarikçi konumunda. İsveç ve Türkiye hazır giyim şubeleri uzun süredir birlikte çalışıyor. İsveçli iş adamları, Türk dokuma ve hazır giyim sektörünün çok güçlü olduğunu biliyor. Türk moda endüstrisi ne kadar sürdürülebilir olursa, İsveç ve Türk firmaları arasında o kadar fazla işbirliği olacaktır. Hazır Giyim Sektöründe Sürdürülebilir Rekabeti Geliştirme Derneğimiz tarafından yürütülen UR-GE projesi ile firmalarımızı sürdürülebilirlik alanında teknik olarak daha yetkin hale getirmek ve şartlara hazırlıklı olmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Avrupa Yeşil Anlaşması başta olmak üzere önümüzdeki dönemde sektör dinamiklerini etkileyecek olan bir konu” dedi. söz konusu.

İSVEÇ ARAŞTIRMA ENSTİTÜLERİ VE ÜNİVERSİTELERLE İŞBİRLİĞİ GÜNDEMDE

Sertbaş, “Sürdürülebilirlik UR-GE Projemizde yer alan 9 şirketimizle İsveç’teki sürdürülebilir-yenilikçi dokuma çözümleri hakkında bilgi edinmeleri, İsveçli kurum ve şirketlerle iletişim ağlarını genişletmeleri ve yeni işbirliği fırsatları. Şirketlerimiz, sürdürülebilirlik odaklı olarak üç yıldır yoğun bir şekilde faaliyet göstermektedir. Çabalarını danışmanlık, eğitim ve kapasite geliştirme düzenlemeleri ile destekledik. Projemizin sonunda İsveç’teki Sustainable markalarının faaliyetlerini göstererek, firmaların kendi konumlarını görmelerini ve İsveç ve önümüzdeki dönemde karşılaşılacak çevresel ve sosyal konulardaki talepleri görmek. 2022 yılında Türkiye’nin İsveç’e ihracatı 1,6 milyar doları buldu. Hazır giyim ihracatımız 286 milyon dolar bandında. Önümüzdeki dönemde İsveç pazarına 500 milyon dolarlık hazır giyim ihraç etmeyi hedefliyoruz. Aynı zamanda İsveç’te sürdürülebilirlik konusunda çalışan araştırma enstitüleri ve üniversitelerle de iş birliği yapma hedefimiz var.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu