Haber

Eski Bakan Kemal Zeybek Çet Partisi’ni kurdu!

ATA Partisi, eski bakan Namık Kemal Zeybek tarafından kuruldu.

Partiden yapılan açıklamada, partinin temel politikasının Atatürk’ün gerçekleştirdiği Türk devrimini bilgi çağının gerçekleriyle yeniden yorumlamak ve Türk devrimini yeniden tasarlamak olduğu belirtildi.

40 kişilik Kurucular Kurulu da toplanarak Parti Merkez Başkanlık Divanı yöneticilerini belirledi.

Namık Kemal Zeybek oybirliğiyle partinin kurucu genel başkanlığına seçildi.

NAMİK KEMAL ZEYBEK KİMDİR?

Namık Kemal Zeybek, 1944 yılında Bayburt’un Kitre köyünde doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. Daha sonra Çayeli, Pazaryeri, Şiran, Ilgaz, Tortum, Kahta ve Keles gibi çeşitli bölgelerde kaymakamlık yaptı. 1977 yılında Gümrük ve Tekel Bakanlığı’nda müsteşar olarak çalıştı. 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra tutuklanarak Mamak Cezaevi’ne gönderildi. Serbest kaldıktan sonra 1983-1987 yılları arasında Doğan Haber Ajansı’nda 4 yıl koordinatör olarak çalıştı.

1987 yılında yapılan genel seçimlerde Anavatan Partisi’nden İstanbul Milletvekili seçilerek TBMM’ye girdi. 1989 yılında Türkiye’nin ilk kültür bakanı olarak göreve başladı. Süleyman Demirel’in başbakanlığı döneminde de danışman olarak görev yaptı. 1995 genel seçimlerinde Doğru Yol Partisi’nden yeniden İstanbul Milletvekili seçildi. Ayrıca 1997 yılına kadar Türkiye Cumhuriyeti Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yaptı.

1993-2006 yılları arasında Ahmet Yesevi Üniversitesi mütevelli heyeti başkanlığını yürüten Zeybek, 2007 yılında Büyük Birlik Partisi’ne katıldı. Ancak aynı yıl içinde partiden ayrıldı. 2010 yılında Demokrat Parti’ye üye oldu. 15 Ocak 2011’de DP Genel Başkanı olarak atandı. Bu görevi 1 yıl sürdürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu