Haber

ECOWAS, Nijer cuntasının tehditlerine rağmen askeri müdahaleye hazırlanıyor

Batı Afrika Devleti Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) Nijer’in devrik Devlet Başkanı Mohamed Bazoum’un serbest bırakılması için cunta yönetimine verdiği sürenin ardından cunta, askeri müdahale tehdidini gerekçe göstererek Nijer hava sahasını kapattığını duyurdu.

Batı Afrika Devlet Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) Nijer’deki cunta yönetimine devrik cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum’un serbest bırakılması için verdiği süre dolmak üzereyken, ülkede hareketli saatler yaşanıyor. Cunta yönetimi, ECOWAS’ın askeri müdahale tehdidi nedeniyle Nijer havaalanının bir sonraki duyuruya kadar kapatıldığını duyurdu. Cunta temsilcisinin devlet kanalına yaptığı açıklamada, “dış güçlerin” Nijer’e saldırmaya hazırlandıkları bilgisini aldıklarını belirterek, Nijer Silahlı Kuvvetlerinin ülkeyi savunmaya hazır olduğunu söyledi.

Burkina Faso ve Mali’den “savaş ilanı” uyarısı

Nijer’in komşuları Burkina Faso ve Mali, ECOWAS üyesi olmalarına rağmen, Nijer’e herhangi bir askeri müdahaleyi kendilerine karşı bir “savaş ilanı” olarak değerlendireceklerini söylemeleri üzerine topluluktan çıkarıldı.

Nijer Devlet Başkanı Mohamed Bazoum’un 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Muhafız Alayı tarafından gözaltına alınmasının ardından Ordu Sözcüsü Amadou Abdramane ulusal kanalda darbeyi okudu, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Omar Tchiani daha sonra kendisini yeni devlet başkanı ilan etti. Önder. ECOWAS ise 30 Temmuz’da Nijerya’nın başkenti Abuja’da yaptığı harika toplantının ardından Nijer’deki cunta yönetimine ültimatom vermiş ve Nijer’in devrik lideri Muhammed Bazoum’un göreve geri getirilmemesi halinde askeri müdahale tehdidinde bulunmuştu. bir hafta içinde. – NIAMEY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu