Ekonomi

Dijital Liderlikte Öne Çıkan Yetkinlikler

İş dünyasında dijital liderler yükselişte.

Stratejik lider, vizyoner lider, girişimci başkan, dönüşümcü başkan, karizmatik lider, hepimiz bu liderlik tarzlarını biliyoruz. Şimdi Dijital Liderlerden bahsediyoruz.

Kim bu dijital liderler? Birlikte görelim:

Dijital başkan, bilişim teknolojilerini çok iyi kullanabilen, taşınabilir cihazları amacına uygun şekilde kişiselleştirebilen, liderlik vasıflarına sahip bireyler olarak tanımlanıyor.

Dijitalleşme ile öne çıkan dijital başkan yetkinliklerini sıralayacak olursak:

Güçlü ağlar ve işbirliği:Dijital kafa, tüm personeli, iş ortaklarını ve paydaşları karar alma sürecine dahil ederek geri bildirimlere değer verir.

Girişimcilik/inovasyon:Girişimcilik sadece fikri gerçekleştirmek için kaynak bulmak değil, aynı zamanda geleceği kuracak iradeye sahip olmayı istemektir.

Vision ile ortaklık taahhüdü oluşturun: Dijital başkanın vizyonu aracılığıyla meslektaşlarına ilham vermek ve onları dahil etmek. Aynı zamanda katılımı artırarak personeli birbirine bağlar.

Bilişim Teknolojileri:İletişim teknolojilerine ek olarak, bulut teknolojisi, büyük veri, veri analizi vb. Yeni uygulamaları ve yeni teknolojileri bilme ve kullanma becerisi, dijital yeteneğin ayırt edici özelliğidir.

İş idaresi:İş zekası, sadece işi kavrama yeteneği ile mevcut işi çok iyi bilmekle kalmayıp, işle ilgili keskin bir zeka ve çabuk kavrama yeteneği ile işin operasyonel yönünü vurgular.

Stratejik düşünce: Stratejik düşünce; vizyon sahibi olmak, yani yeni trendleri, gelecek beklentilerini, işin gitmesi gereken yönü ve iş yapma biçimini öngörebilmektir.

Aynı zamanda Dijital Başkan, bir yönetim biçimi olarak performansa olduğu kadar uzmanlığa, amaca ve kültüre de odaklanır. Ve ayrıca:

• Organizasyonel hareket kabiliyetine sahip,

• Kanvas iş modelini benimserler,

• Yetenek geliştirme stratejilerine zaman ayırırlar,

• İnterneti ve dijital çağın araçlarını aktif olarak kullanırlar,

• Üretmek kadar işi test etmeye değer verirler,

• Amaçlar kadar çıktılara da değer verirler,

• En hızlı doğruyu hedefler,

• Gündemi test etmek, geliştirmek ve dönüştürmek istiyorlar.

Kısacası dijital dönüşümün öncüleri onlar. Değişime öncülük eden, öğrenme kültürünü her zaman destekleyen, bağlantı kurma becerisi güçlü ve grup ruhunu güçlendiren profil… Dijital lider olabilmek için dijital dünyayı ve dijital dünya araçlarını, nasıl kullanılacağını ve nasıl kullanılacağını anlamak gerekir. Başarıya ulaşmak. Bu yetkinlikleri geliştirmeye çalışıyorsanız iş dünyasında yeriniz var demektir. Dijital liderlik becerilerine sahip profesyonellere ihtiyaç, iş ve ekonominin tüm hiyerarşik seviyelerinde esastır. Günümüzde dijital liderlik yetkinlikleri, yüksek teknolojiye ulaşmak için değerli bir ön koşul… Çünkü gelecekte teknolojik gelişme, başkanların dijital teknoloji alanındaki bilgilerinin geliştirilmesine dayanacaktır.

Şunu da belirtmeliyim ki; Dijital işletmelerin dijital ortamı yönetmek için dijital kafalara ihtiyacı olacak. Google’ın kurucu ortağı Larry Page, liderlik misyonuyla bunu güzel bir şekilde özetliyor:

“Lider olarak benim işim, şirkette çalışan herkesin büyük fırsatlara sahip olmasını sağlamak ve yaptıkları işin anlamlı bir katkı sağladığından emin olmaktır.” 

Bu misyona sahip başkanlar, işletmelerin ayakta kalabilmesi için her türlü dijital dönüşüme öncülük ediyor.

bağlantılı

heyecan

instagram

‘Bu makalede öne sürülen fikir ve yaklaşımlar tamamen yazarlarının orijinal düşünceleridir ve Onedio’nun yayın politikasını yansıtmayabilir. ©Onedio’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu