Haber

Çin’in En Büyük Tatlı Su Gölü, Kaydedilen En Eski Tarihte Kurak Mevsime Giriyor

Hava fotoğrafı, Çin’in doğusundaki Jiangxi eyaletindeki Poyang Gölü’nün Jinxian bölümünde bir gelgit düzlüğünü gösteriyor, 22 Ağustos 2022. (Fotoğraf: Wan Xiang/Xinhua)

NANCHANG, 22 Temmuz (Xinhua) — Yerel yetkililer, Çin’in en büyük tatlı su gölü olan Poyang’ın Perşembe günü kurak mevsime girdiğini söyledi. Bu, kayıtların 1951’de başlamasından bu yana kurak mevsim için en erken başlangıç ​​tarihi.

Çin’in doğusundaki Jiangxi eyaletinin su kaynakları departmanına göre, gölün değerli bir simgesi olan Xingzi hidroloji istasyonundaki su seviyesi Perşembe sabahı saat 11:00’de 11,99 metreye düştü ve bu da gölün kurak mevsime girdiği anlamına geliyor.

Bu tarih, 6 Ağustos 2022’de kaydedilen önceki rekordan 17 gün önce.

29 Haziran’da Xingzi istasyonunda bu yılki en yüksek su seviyesi 15,19 metre olarak kaydedildi. Bu seviye, önceki yıllardaki ortalama en yüksek su seviyesinden 3,98 metre daha düşüktür. Perşembe günü 11,99 metre olan gölün su seviyesi önceki yıllara göre 6,4 metre daha düşüktü.

Meteorolojik varsayımlar, Jiangxi eyaletindeki yağış ölçüsünün yaklaşık 10 gün boyunca düşük olacağını ve gölün su seviyesinin dalgalı bir düşüş eğilimi göstereceğini öngörüyor.

haber-uzundere.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu