Ekonomi

Borsa günü yükselişle tamamladı

BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 239,71 puan artarken, toplam işlem hacmi 99,4 milyar lira oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 2,74, holding endeksi ise yüzde 2,51 oranında değer kazandı.

Tüm branş endeksleri artarken en çok kazananlar yüzde 5,56 ile kimya, petrol ve plastik oldu.

Analistler, Orta Doğu’daki çatışmalara ilişkin belirsizlikler nedeniyle küresel borsaların yeni haftaya olumsuz bir seyirle başladığını, tüm gözlerin bu hafta Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) para politikası kararlarında olduğunu belirtti.

Çatışmaların büyüyebileceği korkusu devam etse de İsrail’in Gazze’ye askeri operasyonunu ertelediği haberi varlık fiyatlarındaki oynaklığı sınırlı da olsa azalttı.

Öte yandan ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para piyasalarındaki fiyatlamalara bağlı olarak önümüzdeki hafta politika faizini sabit tutacağı kesin görünürken, Aralık ayındaki toplantılarda politika faizinde değişiklik yapmayacağına dair beklentiler var. ve Ocak ayı güçleniyor.

Tahvil faizlerindeki yükseliş eğilimi, küresel piyasalarda yatırımcıların karar alma süreçlerini önemli ölçüde etkilerken, hisse senedi piyasalarında oynaklığın artmasına neden oluyor.

Analistler, tahvil getirilerinin yüzde 5’e kadar yükselmesi karşısında yatırımcıların risk algılamalarının devreye girdiğini, bu seviyelerdeki getirilerin bazı yatırımcıları tahvil almaya yöneltmesiyle hisse senedi piyasalarında satış baskısının arttığını belirtti.

Analistler, artan tahvil faizlerinin şirketlerin fonlama maliyetlerini de artırdığını ve hisse senedi piyasalarının düşüş eğiliminde önemli rol oynadığını, şirketlerin karlılıklarını olumsuz etkileyebileceği endişesini vurguladı.

Analistler, yarın yurt içinde bilgi gündeminin sakinleşeceğini, yurt dışında ise ABD ve Avrupa’da açıklanacak imalat sanayi ve hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) bilgilerinin yanı sıra İsrail-Filistin haber akışına ilişkin gelişmelerin yaşanacağını belirtti. çatışma takip edilecek ve BIST 100 teknik olarak stabil kalacaktır. Endeksteki 8.000 puanın direnç, 7.500 ve 7.400 seviyelerinin ise destek olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu