İş

Yapay zekanın benimsenmesi kilit sektörlerde önemli üretkenlik artışları sağlıyor

Küresel muhasebe firması PwC’nin yakın tarihli bir raporuna göre, yapay zekayı (AI) yoğun olarak kullanan işletmeler, çalışan verimliliğinde kayda değer bir artış yaşıyor. Üretkenlikteki artış özellikle profesyonel ve finansal hizmetlerin yanı sıra 2018’den 2022’ye kadar %4,3 oranında büyümenin rapor edildiği bilgi teknolojisi sektöründe belirgin. Bu durum inşaat, imalat, perakende, gıda ve taşımacılık gibi diğer sektörlerdeki %0,9’luk daha mütevazı artışlarla tezat oluşturuyor.

PwC’nin analizi, yapay zekanın entegrasyonunun, birçok ekonomiyi karakterize eden kalıcı düşük verimlilik artışından uzaklaşmayı katalize etmede çok önemli bir faktör olabileceğini göstermektedir. Böyle bir değişim, ekonomik genişlemeyi geliştirme, ücretleri artırma ve yaşam standartlarını iyileştirme potansiyeline sahiptir.

PwC Küresel Piyasalar ve Vergi ve Hukuk Hizmetleri’ni yöneten Carol Stubbings, daha yüksek üretkenliğe sahip sektörlerin, olmayanlara kıyasla yapay zeka uzmanlığına sahip bireyleri arayan iş ilanlarının oranının arttığını ve bunun da yapay zeka yeterliliği ile üretkenlik seviyeleri arasında güçlü bir bağlantı olduğunu gösterdiğini vurguladı.

Rapor ayrıca, uzmanlaşmış YZ eğitimi olmayan profesyoneller tarafından kullanılabilen jeneratif YZ teknolojilerinin artan etkisine de işaret ediyor. Stubbings, değişimin hızlı temposunun YZ ile, özellikle de jeneratif YZ ile ilişkili önemli bir zorluk olduğunu belirtmiştir.

YZ’nin iş piyasasındaki önemi, geçtiğimiz hafta Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva tarafından da vurgulanmıştır. Georgieva, YZ’nin küresel işgücü piyasasını önemli ölçüde etkilediğini ve önümüzdeki iki yıl içinde gelişmiş ekonomilerdeki işlerin %60’ını etkileyebileceğini belirtmiştir.

PwC’nin bulguları, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) verileriyle birlikte 15 zengin ülkede yarım milyardan fazla iş ilanının kapsamlı bir analizine dayanmaktadır. Raporda ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri’nde yapay zeka becerileri gerektiren işlerin ortalama %25’lik bir ücret primine sahip olduğu, Birleşik Krallık’ta ise bu primin %14 olduğu belirtildi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-orta.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu