Ekonomi

Turizm sektörü hareketlendi

İSTANBUL (IGFA) – Pandemi sonrası ekonomik krizin devam etmesi nedeniyle insanların kısa süreli seyahatlere yöneldiğini belirten Sanitas SPA & Wellness Kurucu Ortağı, MeduluxHealth & Travel Turizm Acentası Sahibi ve Turizm Acentası Lider Yardımcısı Dr. Türkiye Genç İşadamları Derneği. Şebnem Akman Balta, “Bu nedenle Türkiye’de kişi başına harcama olumsuz etkilendi. “Dünyada, özellikle Avrupa’da turizm, 2019 yılı öncesinde dinamizmine ulaştı” dedi.

“KİŞİ BAŞI HARCAMA 890 DOLAR BANDINDA”

Türkiye’de kişi başına harcamanın 890 dolar civarında olduğunu belirten Balta, şöyle konuştu: “Hedefimiz kişi başına 1200 dolar olmalı. 2024 hedefimiz 70 milyar olmalı. “Ülkemizde enflasyondaki durum ve girdi maliyetleri nedeniyle fiyat revizyonuna ihtiyaç var” dedi.

“İSRAFIN ÖNLENMESİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK Mottosuyla İlerleyecek Bir Sistem Oluşturulması Gerekiyor”

TÜGİAD Lider Yardımcısı Doktora, Yunanistan’daki adalarda vize serbestisinin yerli misafirlerimizi olumsuz etkileyeceğini belirtti. Şebnem Akman Balta, “Özellikle Euro 2024 futbolseverleri Almanya’ya, Paris 2024 Olimpiyatları da sporseverleri Almanya ve Fransa’ya yönlendirecek. Dünyadaki gelişmeleri analiz ederek, bazı fırsatlar yaratarak, örneğin rahat bir tatil geçirirken maçları izleyebilecekleri ortamlar yaratarak misafirlerimizi ağırlamayı beklemeliyiz. “Bu dönemde ultra her şey dahil sisteminden uzaklaşıp israfı önleyen sürdürülebilirlik mottosuyla ilerleyecek bir sistemi misafirlere anlatmamız gerekiyor” dedi.

“KAYIT DIŞI GELİR KONTROL ALTINA ALINMALI”

Kayıt dışı faaliyetlerin önlenmesine vurgu yapan Balta, “Kayıt dışı sağlık turizmi gelirleri kontrol edilmeden, kayıt dışı klinikler denetlenmeden, kayıt dışı rehberlerin önüne geçilmeden, asgari ücretten kesilen vergi yeniden yapılandırılmadan ülkemizde turizmde gerçek rakamlardan bahsetmek mümkün olmayacaktır. “

“BODRUM’DA YENİ BİR FİYATLANDIRMA İHTİYACI OLACAK”

Yunan Adaları’na vizelerin kaldırılmasının Türk ekonomisine etkisi merak konusu. Balta, euro ve dolar enflasyonunun yüzde 70 gerilediği bir dönemde fiyat rekabeti avantajını yeniden kazanmanın zor olacağını belirterek, “Yunanistan’da 1200 euroya 5 günlük tatil tercihi arttı. Bu durumda ülkemizde en çok zarar gören Bodrum olacaktır. Antalya, güçlü otelleri, golf sahaları, mavi bayraklı denizi, kum, güneş alanları ve doğa harikalarıyla üstünlüğünü koruyarak hedeflerine ulaşırken, İstanbul, kültürel turizmle 17 milyonu aşan turist sayısına 3 milyon daha ekleyerek 20 milyona ulaşacak. turizm, alışveriş ve turizm ise Bodrum’un yeni bir fiyatlandırmaya ihtiyacı olacak. ” söz konusu.

“İHTİYAÇLARIN GEVŞEMESİ VE TURİZM KREDİLERİ TURİZMDE ERKEN REZERVASYONUN ÖNÜNÜ AÇACAK”

TÜGİAD Başkan Vekili Doktor, Airbnb ile ilgili yasanın bir yıl ertelenmesinin yeniden kayıtsız oda satışlarına yol açabileceğini belirtti. Şebnem Akman Balta, “Alınacak aksiyonlar ve Dolar-Euro döviz kuru politikası üzerindeki baskının hafifletilmesi ve başta turizm seyahat kredileri ve tüketici kredileri olmak üzere kredi imkanlarının hafifletilmesi turizmde erken rezervasyonun önünü daha da açacaktır. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu