Yaşam

Topkapı Sarayı’nın 5 bölümü ziyarete açıldı

Açılan bölümler hakkında bilgi veren Milli Saraylar Lideri Dr. Yasin Yıldız, “2 binin üzerinde taşınabilir tarihi eseri ziyaretçilerimizle buluşturuyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanlığına bağlı Milli Saraylar, Mukaddes Emanetler Dairesi, Fatih Köşkü, Seferli Koğuşu, Hazine Koğuşu ve Mecidiye Köşkü’ne Topkapı Sarayı etabıyla birlikte hız kazandıran restorasyon çalışmaları sonucunda 2014 yılından itibaren kapatılan geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. Açılan 5 bölüm bugün itibariyle ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

Topkapı Sarayı’nda 2014 yılından beri kapalı olan Fatih Köşkü, Seferli Koğuşu ve Hazine Koğuşu yeniden ziyarete açıldı. Fatih Köşkü, Seferli Koğuşu ve Hazine Koğuşu ile 4. avluda yer alan Saray’ın son yapısı olan Mecidiye Köşkü de 165 yıl sonra tarihinde ilk kez ziyaretçileriyle buluşmuştu. Güvenlik, havalandırma ve teşhir ekipmanları yenilenen Topkapı Sarayı’nda gezilebilir alana 2 bin 150 metrekare daha eklendi. Bu alanlarda oluşturulan mekanlarda sergilenen eser sayısı 290’dan 1.919’a çıkarıldı.

2014 yılında Topkapı Sarayı’nın Sarayburnu’na bakan yamacındaki kayma ve yapıda tespit edilen çatlaklarla gündeme gelen Fatih Köşkü’nün kubbelerine 1940’lı yıllarda eklenen beton kaldırıldı.

Yerde kayma durduruldu, Konağın çevresine istinat duvarı yapıldı. Bölgeye olası sismik hareketleri 24 saat izleyen aletli gözlem cihazları yerleştirildi.

“KUBBELERDEN ÇIKARILAN 1.500 TON BETONUN YÜKÜNÜ İFADE ETMEMİZ GEREKİYOR”

Kubbelerdeki beton yükün kaldırıldığını söyleyen Milli Saraylar Lideri Dr. Yasin Yıldız, “Burası arkamızda 40 metre eğimle denize inen, bahsettiğiniz sıkıntıların yaşandığı deniz tarafı. Bugün itibariyle bu sıkıntılardan bahsedebiliriz. Burada 3 katlı taban takviyesi yapıldı. dışarı, ardından binanın güçlendirme çalışması yapıldı.Bu noktada bina kubbelerden kaldırıldı.500 ton beton yükünden de bahsetmeliyiz.Çünkü binanın statiği üzerinde önemli etkileri olduğu tespit edildi. . Bu çalışmalar ile Fatih Köşkü’nün eğimi ve statik durumu takip edilebiliyor. Bu mağduriyetleri geride bıraktığını söyleyebiliriz.”söz konusu.

“BİNDEN FAZLA BİN MODÜLÜ ZİYARETÇİLERLE BULUŞTURUYORUZ”
2 binden fazla eserin sergilendiğini belirten Yıldız, şöyle konuştu: “Bugün tarihinde olduğu gibi yoğun bir ziyaretçi trafiğine ev sahipliği yapıyor. Hazine koğuşunda bugün yaklaşık 1.100 tarihi eser sergiliyoruz. Ancak buna hazine ve sefer koğuşunda açılan 4 bölümle birlikte Mecidiye Köşkü’nü de eklediğimizde; kutsal emanetlerde, açılan diğer mekanlarımızda Binden fazla taşınabilir tarihi eseri ziyaretçileriyle buluşturuyoruz.”dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu