Ekonomi

Tarım dışı istihdam sürprizinin ardından dolar yükselişe geçti

Investing.com – ABD’de tarım dışı istihdam verisi beklentilerin üzerinde açıklandıktan sonra dolar endeksi hızla yükselişe geçti.

Tarım dışı istihdam raporu Mayıs ayı için 272 bin kişi artış olduğunu gösterirken bu veri, 185 bin kişilik artış beklentisinin oldukça üzerinde geldi. Bunun yanında Nisan ayı için açıklanan 175 bin kişilik istihdam artışı da 165 bin kişi olarak revize edildi. Diğer yandan istihdam, geçen ay beklentilerin altında gelerek ekonominin yavaşlamaya başladığına dair sinyaller vermişti.

Hafta boyunca iş gücüne dair açıklanan diğer veriler de ABD ekonomisinin soğuduğuna dair sinyaller verirken tarım dışı istihdamdaki artış “sürpriz” olarak yorumlandı. Diğer açıklanan veriler arasında ortalama saatlik kazançta da %4,1 ile beklenti üstü artış görüldü. İstihdamda görülen artışa rağmen işsizlik oranı da %3,9 olan beklentinin üzerinde %4 olarak açıklandı.

Milyarder yatırımcılar neye yatırım yapıyor? Yanıtı InvestingPro’da! Şimdi KAZAN kodunu kullanın, %20’ye varan indirimle kayıt olun.

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

İstihdam verisinin ardından dolar yükseldi

Mayıs ayında ABD ekonomisinde beklenenden daha fazla istihdam oluştuğunu gösteren verinin ardından dolar endeksi, 104 seviyelerinden 105’e doğru hızlı şekilde hareket ederken haftalık kayıplarını geri aldı.

EUR/USD, bu hafta 1,09 sınırında yatay kalırken verinin açıklanmasının ardından 1,082’ye doğru gevşedi. GBP/USD, bugün 1,28 seviyelerini test ederken yarım puana yakın düşüşle 1,273’a kadar düştü. USD/JPY, daha sert yükseldi. Japon yenindeki günlük değer kaybı %0,74’e kadar çıkarken parite 156,75’e kadar yükseldi.

Diğer yandan Tarım Dışı İstihdam verisi küresel bazda dolarda değer artışı sağlarken USD/TRY için kısmi fiyatlama görüldü. Yurt içinde dolar kuru, bugün %0,37 oranında kısmi yükselişle 32,28 TL seviyesinde bulunuyor.

İstihdam raporunun beklenenden yüksek gelmesinin ardından kripto para piyasalarında da aşağı yönlü volatilite görüldü.

Bitcoin, son saatte 72.000 dolar sınırından 70.600 dolara kadar düştükten sonra 71.350 dolar seviyesinde denge buldu. Ethereum, 3.770 dolara kadar çekildikten sonra 3.800 dolar bandına geri döndü. Veri sonrası kripto para piyasaları toplam değerinde yaklaşık %1,8’lik bir volatilite görülürken ilk tepkinin sınırlı kaldığı gözlemlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu