Haber

Sezgin Tanrıkulu sordu: Diyarbakır neden otoyol ağının dışında?

DİYARBAKIR –Cumhuriyet Halk Partisi Diyarbakır Milletvekili M. Sezgin Tanrıkulu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2023-2035 karayolu ağı projesinde Diyarbakır’ın karayolu ağı dışında tutulduğunu belirterek, Ulaştırma Bakanı’ndan herhangi bir bağlantısı olup olmadığını yazılı olarak yanıtlamasını istedi. Bu.

Sezgin Tanrıklulu, Bakan Uraloğlu’na şu soruları sordu:

-Diyarbakır otoyol ağının Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2023-2035 karayolu ağı projesinden çıkarılmasının açıklaması ve gerekçesi nedir?

-Diyarbakır otoyol bağlantısının projelendirilmesi ve hayata geçirilmesi konusunda Bakanlığınız hızlı bir şekilde somut adımlar atacak mı?

-Diyarbakır’ın özlemini duyduğu otoyol projesi Şanlıurfa’ya gelmişken, henüz Diyarbakır’a projelendirilmemiş olup, Diyarbakır’ın hem tarihi bir şehir hem de bölgenin siyasi, kültürel ve aynı zamanda sanayi merkezi olduğu dikkate alınarak Bakanlığınızca tavsiyelerde bulunulacaktır. Diyarbakır’daki otoyol sorununu çözüyoruz. İlgili proje planlaması hızlı, etkili ve somut önlemler alınarak mı gerçekleştirilecek?

-Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçesinde Diyarbakır İli’ne ayırdığı toplam ödenek miktarı nedir? Bu indirim fiyatı hangi kalemler için kullanıldı?

-Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2024 yılı bütçesinde Diyarbakır ilinde eksik kalan proje ve yatırımların tamamlanması amacıyla ayıracağı toplam ödenek miktarı ne kadar olacak?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu