Haber

Rusya Savunma Bakanı, ABD ve Batılı Müttefiklerin Rusya-Ukrayna Savaşını Kızıştırmaya Yönelik Tutumunu Eleştirdi

Rusya Savunma Bakanı Sergey Shoigu, ABD ve Batılı müttefiklerinin Rusya-Ukrayna savaşını tırmandırma niyetinin nükleer güçler arasında doğrudan askeri çatışma riski yarattığı konusunda uyardı.

Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenen uluslararası savunma diyaloğu Xiangshan Forumu’nda konuşan Shoigu, ABD’yi “kendi küresel hakimiyetini sürdürmek için jeopolitik gerilimleri kışkırtmakla” suçladı.

ABD ve Batılı müttefiklerinin NATO’nun Doğu’ya genişlemesi yoluyla Rusya’yı tehdit ettiğini savunan Rusya Bakan, “Batı’nın Rusya ile gerilimi sürekli tırmandıran çizgisi, nükleer güçler arasında doğrudan askeri çatışma tehdidini taşıyor. Bu da felaket sonuçlara yol açabilir.” ” dedi.

Washington yönetiminin yıllardır silah kontrolü de dahil olmak üzere uluslararası güvenlik ve stratejik istikrarın temelini oluşturan sistemleri kasıtlı olarak yok ettiğini öne süren Shoigu, NATO’nun son dönemde Asya-Pasifik bölgesinde nüfuzunu genişletmeye çalıştığını iddia etti.

Rusya Bakanı, Moskova’nın Ukrayna savaşında “doğru şartlarda müzakerelere açık” olduğunu belirtti.

Xiangshan Forumu

Çin’in ev sahipliğinde 10. Xiangshan Savunma Forumu, 29-31 Ekim tarihlerinde başkent Pekin’de düzenlenecek.

22 ülkenin savunma bakanları ve 90 ülkenin askeri temsilcilerinin katıldığı forumda, “Ortak Güvenlik ve Kalıcı Barış” teması altında 4 ana oturum ve 8 özel oturumda tartışmalar yapılıyor.

Pekin yönetimi, toplantıyı, Asya-Pasifik bölgesinin önde gelen güvenlik forumu Shangri-La Diyalogu’na alternatif olarak, “Küresel Güney” olarak adlandırılan gelişmekte olan ülkelerin güvenlikteki rolünün mercek altına alındığı bir tartışma platformu olarak konumlandırıyor. .

Forum en son 2019 yılında Pekin’de düzenlendi ve 2022 yılında çevrimiçi seminer olarak düzenlendi.

Bu yılki forumda “Büyük Ülkeler ve Küresel Güvenlik İşbirliği”, “Küresel Güvenlikte Gelişmekte Olan Ülkelerin Rolü”, “Asya-Pasifik Güvenlik Mimarisi: Bugünü ve Geleceği” ve “Bölgesel Güvenlik ve Kalkınma:” başlıkları altında paneller düzenlenecek. Yol ve Hedef”.

Rusya Bakanı katılıyor, ABD Bakanı katılmıyor

Bu yılki foruma Rusya Savunma Bakanı katılırken, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Pekin’in davetine rağmen katılmadı.

ABD, forumda Çin, Tayvan ve Moğolistan Savunma Müsteşar Yardımcısı Xanthi Carras liderliğindeki bir heyet tarafından temsil edildi.

akyakaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu