Ekonomi

Müjdeli haber Resmi Gazete’de yayınlandı!

Kamu kurumlarında sözleşmeli er ve astsubay istihdamına ilişkin yönetmelik yayımlandı. Uzun zamandır beklenen bu düzenleme ile sözleşmeli astsubay ve erbaş olarak en az 7 yıl hizmetini tamamlayarak ayrılanlara, kamu kurum ve kuruluşlarındaki boş kadrolara ve durumlara atanma imkânı tanınıyor. Bu durumda er ve astsubayların 60 gün içinde kuvvet komutanlıklarına başvurmaları gerekir.

BOŞ TAKIMLAR BELİRLENECEK

Kamu kurum ve kuruluşları, atamak istedikleri açık kadroların veya durumların unvan ve sayısını, adaylarda aranacak genel ve özel kuralları, Kamu Görevlisi Bilgi Sisteminin bulunduğu kurum aracılığıyla her yılın 15 Mart tarihine kadar Bakanlığa bildirecek, ve diğer gerekli bilgiler. İlgili kamu kurum ve kuruluşlarında sözleşmeli er ve astsubay istihdamında başarılı olanların tespiti için komisyon kurulacak. Atanan işçi, göreve başladığı tarih itibariyle atandığı takım veya pozisyonun mali ve diğer haklarından yararlanır.

Bu kapsamda sözleşmeli astsubay ve özelde subay kadrolarına atananların hizmet süreleri; Öğrenim durumlarına göre, başlangıç ​​sınıfı ve her yıl bir basamak ilerlemek ve her üç yılda bir sınıf yükseltmek için sayılarak kazanılan hak, maaş, derece ve derecelerin tespitinde ve emeklilik hesabı için esas son tarih ödenir. .

ZORLAMA KOMUTU UYGULAMALARI YAPILACAK

Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce yedinci hizmet yılını doldurarak ayrılan sözleşmeli astsubay ve erlerden kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilmek isteyenler ilgili mercilere başvuru yapacak. 60 gün içinde Jandarma Genel Komutanlığı veya Sahil Güvenlik Komutanlığı.

Yeterlilik belgesi olumlu bulunan adayların başvuru listeleri ve ilgili belgeleri Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığınca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına gönderilir.

KAYNAK: Türkiye GAZETESI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu