Haber

Libya hükümeti petrol ve gaz şirketlerini ülkedeki faaliyetlerine yeniden başlamaya çağırdı

Libya’da Ulusal Birlik Hükümeti (UBH), ülkedeki petrol ve doğal gaz arama faaliyetleri üzerindeki “mücbir sebep” durumunun kaldırıldığını duyurdu.

UBH’nin konuyla ilgili açıklaması Facebook sayfasında yayınlandı.

Açıklamada, “Petrol ve gaz sahasında faaliyet gösteren ve Libya Ulusal Petrol Şirketi ile petrol ve gaz arama ve üretimine ilişkin anlaşma imzalayan uluslararası şirketler açısından mücbir sebep durumunun kaldırıldığını beyan ederiz.” terimi yer aldı.

Söz konusu şirketlere yeniden ülkede faaliyet göstermeye davet edilen açıklamada, hükümetin bu konuda gerekli takviyeyi sağlamaya ve inançlı bir çalışma ortamı oluşturmaya hazır olduğu kaydedildi.

Açıklamada, mücbir sebebin kaldırılması kararının ülkedeki güvenlik durumunun mantıklı ve gerçekçi bir şekilde analiz edilmesinin ardından alındığı belirtilirken, Libya’nın ana kaynak olan petrol sektörünü ilerletmeye devam edeceği belirtildi. Ülkenin ve küresel piyasalara petrol akışının devam etmesi.

24 Kasım’da Ulusal Petrol Şirketi, ülkedeki güvenlik zafiyeti nedeniyle petrol ve doğal gaz arama faaliyetlerinde “mücbir sebep” ilan etti.

Libya, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve bazı OPEC dışı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesinin günlük petrol üretimini Kasım ayı itibarıyla 2 milyon varil azaltma kararından muaf tutuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu