Haber

Kuşadası’ndaki Yeni Binalara Sismik İzolatör Zorunluluğu

Kuşadası Belediyesiilçede yapılacak dört kat ve üzeri yeni binalarda sismik izolatör kullanımının zorunlu hale getirilmesi için hazırlıklarını sürdürüyor.
Kuşadası Belediyesi Kahramanmaraş’ta 6 Şubat depremlerinin ardından afet bölgesine ve şehre gelen depremzedelere yardımlarını sürdürürken, bir yandan da şehri olası bir deprem riskine hazırlamak için önemli adımlar attı. 30 Ekim 2021’de Ege Denizi’nde yaşananlar ve KuşadasıTürkiye’de hissedilen 6.9 büyüklüğündeki depremin ardından Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’nü kurarak çalışmalarını sistemleştirdi. KuşadasıKahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından belediye vakit kaybetmeden harekete geçti.
4 KAT VE ÜZERİ TÜM BİNALARDA ZORUNLU OLACAK
Kent genelinde riskli yapıların tespiti için yürüttüğü denetim çalışmalarına hız veriyor. Kuşadası Belediye sismik izolatör ihtiyacı için düğmeye bastı. Belediye Meclisinin Mart ayında yaptığı toplantıda, deprem sonrasında hızlı bir şekilde kullanılması gereken binalarda, turizm tesislerinde, insanların kısa süreli ve ağır olduğu tüm binalarda ve tüm yeni yapılacak konut ve binalarda sismik izolatörlerin kullanılması zorunlu hale getirildi. zemin kat dahil dört kat ve üzeri yapılacak işyerleri. yapılması istenmiştir. Konu İmar Komisyonu’na intikal ederken, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel kuruldan çalışmalara hız verilmesini istedi.
“KUŞADASI İÇİN ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIZ”
Başkan Ömer Günel, sismik izolatörün değerinin Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerle anlaşıldığını belirterek, ” Deprem Deprem anında yapıya etki eden şok yüklerini ve ivmeleri büyük ölçüde azaltan bu izolatörler insan yaşamı için bir zorunluluk haline gelmiştir. İlimiz Kuşadası’nın birinci derece deprem bölgesinde yer almaktadır. Deprem tüm ülkemizde olduğu gibi şehrimiz Kuşadası’nın da bir gerçeği ve bu gerçeği göz ardı edemeyiz. Bu nedenle 4 kat ve üzeri yapılacak binalarda sismik izolatör kullanımını zorunlu hale getireceğiz. Bu zorunluluk inşaat maliyetlerini yüzde 10-12 artıracak. Ama insan hayatı için çok pahalı. İmar kurulumuz konuyu uzmanlarla değerlendirerek en kısa sürede raporunu hazırlayacaktır. Uzmanların görüşleri doğrultusunda Kuşadası için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Kaynak: ANKA / Yerel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu