Haber

Kapadokya’da Vali Becel ve gönüllüler çevre temizliği yaptı

Nevşehir’de protokol üyeleri ve gönüllüler Kapadokya’da turistler için tabiat yürüyüşü aktifliğinin düzenlendiği Meskendir Vadisi’nde çevre temizliği gerçekleştirdi.

“Toprağa can, Kapadokya’ya nefes” isimli aktiflik kapsamında, Göreme beldesindeki vadi girişinde, Vali İnci Sezer Becel öncülüğünde bir ortaya gelen iştirakçiler, yaklaşık 5 kilometrelik güzergahta etrafa atılmış çöpleri topladı.

Vali Becel, gazetecilere yaptığı açıklamada, aktiflikle etraf hassaslığı konusunda farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını belirtti.

Nevşehir’deki doğal hoşlukların dünyanın her yerinde tanınır nitelikte olduğunu fakat hoyrat kullanıldığını lisana getiren Becel, şöyle devam etti:

“Dönem dönem temizlik yapıyoruz. Fakat ziyaretçi sayısının çokluğunu ve arazinin genişliğini düşündüğünüz zaman temizliğin ne kadar zor olduğunu hepiniz takdir edersiniz. En güzel temizlik aslında hiç kirletmemek. Burada doğa yürüyüşü yapanlardan, arazi araçlarıyla tura katılanlara, tarlasına bahçesine gidenlere kadar herkesin çevreyle ilgili duyarlı olması gerekiyor. Çünkü bu atıkların doğada yok olması çok mümkün değil.”

Nevşehir Belediye Lideri Mehmet Savran da bakıldığında örnek olacak bir imgeyi konuklara sunmak için etraf paklığına dikkati çekmek istediklerini söz ederek, “Bir şehri yönetirken veya yaşarken dikkat etmemiz gereken en önemli unsur geleceğimizdir. Geleceğimizi şekillendiren doğadır. İnsanoğlu tabiatın rakibi değildir. Küresel ısınmayı ve kuraklığı önlemek için yapabileceğimiz en iyi şey ağaçlandırmak ve doğayı korumak. Buna dikkati çekmek açısından bir aradayız.” diye konuştu.

Etkinliğe katılan üniversite öğrencisi Nurcan Yavuz ise daha evvel vadi yürüyüşüne katıldığını lakin tarihi alanlarda etraf paklığı yaparak gezmenin kıymetli olduğunu kaydetti.

Yavuz, bundan sonraki yürüyüşlerinde ferdî olarak da etraf paklığını sürdürmeyi planladığını belirterek, “Bu etkinlikle çevreyi temiz tutmanın hassasiyetini kazandım. Bunu ekiple birlikte yapmak beni daha da motive etti.” dedi.

İHH Arama Kurtarma Takımları Vilayet Sorumlusu Hüseyin Çakır ise pak etraf için herkesin hassas davranması gerektiğini tabir ederek, “Kapadokya bölgesi UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde, bu değeri korumak adına bütün katılımcılarla vadide temizlik etkinliği gerçekleştirdik. Önemli olan aslında pisletmemekti ama biz maalesef yürüyüş boyunca çöp topladık.” sözlerini kullandı.

Katılımcılardan Muhammed Emin Albayrak da vadi yürüyüşü yapmak isteyenlerin yanlarına bir poşet almasını ve çöplerini etrafa bırakmaması tavsiyesinde bulundu.

Etkinlikte, kimi kurumların müdürleri ile temsilcileri de yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu