Haber

Güney Kore ve İtalya, çok taraflı işbirliklerini geliştirmeye yönelik taahhütlerini yineledi

Güney Kore Dışişleri Bakanı Park Jin, İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani ile başkent Roma’da bir araya geldi.

Yonhap’ın haberine göre, Güney Kore Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Güney Kore ve İtalya’nın çok taraflı iş birliğini geliştirmeye yönelik ortak taahhütlerinin yinelendiği görüşmede ortak konularda iş birliği ele alındı.

Park ve Tajani, Birleşmiş Milletler (BM) ve G20 de dahil olmak üzere çok taraflı zeminde yakın işbirliğine ihtiyaç olduğu konusunda anlaştılar.

Park, ülkesinin küresel sorunları çözmek için gelecek yıl İtalya’nın ev sahipliği yapacağı G7 Hill ülkeleriyle işbirliğine devam edeceğini söyledi.

İki bakan, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 140. yıldönümü münasebetiyle gelecek yıl ilişkileri geliştirme konusunda da anlaştılar.

EXPO-2030 Dünya Fuarı’na ev sahipliği konusunda “adil ve dostane” bir rekabete girme konusunda mutabık kalan taraflar, ekonomik güvenlik, uzay, savunma ve çip alanlarında iş birliğini de ele aldı.

Öte yandan Park, ziyareti kapsamında Roma’daki Luiss Üniversitesi’ndeki güvenlik uzmanlarıyla bir yuvarlak masa toplantısı düzenleyerek Güney Kore’nin “küresel merkezi devlet” olma vizyonuna ilişkin bir açılış konuşması yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu