Ekonomi

Güneş tarlalarında toplanıyor… Kurdukları panellerle Doğu Karadeniz’in en büyük tesislerinden biri oldular.

Güneş tarlalarında toplanıyor… Kurdukları panellerle Doğu Karadeniz’in en büyük tesislerinden biri oldular.

GİRESUN – Giresun’un Alucra ilçesinde genç işadamı Fatih Gündüz ve kardeşleri tarafından 15 milyon liraya kurulan Karadeniz bölgesinin en büyük güneş enerjisi santrali tam kapasite elektrik üretmeye başladı.

Yenilenebilir enerji kaynakları denilince akla ilk olarak güneş enerjisinin geldiğini belirten iş adamı Fatih Gündüz, Giresun’da güneş enerjisi açısından Alucra, Çamoluk ve Şebinkarahisar ilçelerinin şanslı olduğunu söyledi. Gündüz, “Çok değerli bir coğrafyada yaşıyoruz. Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu’nun yaptığı bir araştırmaya göre güneşlenme süresinin çok yüksek olduğu bir ülkeyiz. Bu anlamda Giresun’un Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk ilçeleri uygundur. güneş enerjisi için yerler. Güneş enerjisi sahalarının hepsi kurursa kurulamaz. Bu durumda yüksek verim alınamayabilir. Keskin güneş ışığı alması gerekir. Kesin ölçüm yapılması gerekir” dedi.

30 dönüm arazi üzerinde 8 bin panel ile 10 bin nüfuslu şehrin enerji ihtiyacı sağlanıyor.

Giresun’un Alucra ilçesinde 4 yılda tamamladıkları güneş enerjisi santralinde 8 bin panel ile yılda 4 milyon kWh enerji üreteceklerini belirten Günde, “Yaklaşık 4 yıl önce çalışmalarına başlanan proje, artık tam kapasite ile elektrik üretmeye başladı. Karadeniz Bölgesi ilçemizde yaptığımız bu yatırımla Türkiye’nin ilk bu büyüklükteki güneş enerjisi tesisine sahip olmanın mutluluğunu yaşadık. 30 dönümden fazla arazi üzerinde 8 bin panelli tesisimizin kurulumunu tamamlayarak gerekli ruhsat belgelerini alarak işletmeye aldık. Devletimizin üretim için verdiği hibelerden faydalandık. “Devlet aracılığıyla elektrik şirketine milyon kw/h enerji satıyoruz. Bu da yaklaşık 10 bin nüfuslu bir şehrin elektrik ihtiyacını karşılamak demek. Sadece ülkemizin elektrik ihtiyacını dışarıdan karşılamıyor, biz de kazanıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu