Ekonomi

Gilead, CymaBay’i 4,3 milyar dolara satın alacak

FOSTER CITY, Kaliforniya – Gilead Sciences, Inc. (NASDAQ: GILD), CymaBay Therapeutics, Inc. (NASDAQ: CBAY) hisse başına nakit olarak 32,50 $ karşılığında satın alındı; bu da yaklaşık 4,3 milyar $ özsermaye bedelini temsil ediyor. Her iki şirketin yönetim kurulları tarafından onaylanan sürecin, yasal onaylar ve diğer klasik şartlar beklendikten sonra 2024 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

Bu satın alma, CymaBay’in primer biliyer kolanjit (PBC) tedavisine yönelik araştırma öncü ilaç adayı seladelpar’ı Gilead’in karaciğer hastalığı portföyüne ekleyecek. Seladelpar’a, hedef eylem tarihi 14 Ağustos 2024 olan ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından öncelikli inceleme hakkı verilmiştir. PBC, ağırlıklı olarak kadınları etkileyen nadir, kronik bir karaciğer hastalığıdır ve Amerika Birleşik Devletleri’nde 130.000 kişinin bu hastalıktan etkilendiği tahmin edilmektedir. etkilenmek.

Seçici bir peroksizom proliferatörüyle aktifleştirilen reseptör delta (PPARδ) agonisti olan Seladelpar, Faz 3 çalışmalarında umut verici sonuçlar vermiş, birincil bileşik son noktalarda plaseboya göre istatistiksel anlamlılık elde etmiş ve PBC’nin yaygın bir semptomu olan kaşıntıda anlamlı iyileşme elde etmiştir.

Gilead Sciences Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Daniel O’Day, seladelpar’ın PBC tedavisinde karşılanmamış değerli bir ihtiyacı karşılama potansiyeli hakkında yorum yaptı. CymaBay Lideri ve CEO’su Sujal Shah, Gilead’in seladelpar’ı PBC hastalarına hızlı bir şekilde ulaştırma becerisine olan güvenini dile getirdi.

CymaBay’in adi hisse senetlerine yönelik ihale teklifi, 9 Şubat 2024 kapanış hisse fiyatına göre yüzde 27’lik bir primi temsil ediyor. İşlemin Gilead’in gelir artışını artırması ve 2025’te hisse başına kazanç açısından nötr olması ve sonrasında artış göstermesi bekleniyor.

Gilead’in CymaBay’i satın alması, CymaBay’in tedavüldeki hisselerinin çoğunluğu için asgari teklife ve Hart-Scott-Rodino Antitröst Geliştirme Yasası kapsamındaki bekleme süresinin sona ermesi veya sona ermesi de dahil olmak üzere diğer geleneksel kapanış koşullarına tabidir.

Bu makaledeki bilgiler bir basın bültenine dayanmaktadır.

InvestingPro İçgörüleri

CymaBay Therapeutics’i satın almaya yönelik stratejik çabanın ortasında Gilead Sciences (NASDAQ: GILD) güçlü bir mali ve operasyonel temel sergiliyor. Şirketin hissedar değerini artırma konusundaki kararlılığı, yönetimin agresif bir şekilde hisse geri alımlarına girişmesiyle açıkça görülüyor ve bu da bu InvestingPro İpucunu şirketin liderliğinin yükseliş tonunu yansıtıyor. Buna ek olarak Gilead’in yatırımcıları ödüllendirme geçmişi var ve temettüsünü 9 yıl üst üste artırarak hissedarlar için iyi bir gelir akışının sinyalini verdi.

Değerleme açısından bakıldığında Gilead, kısa vadeli kâr büyümesine göre düşük bir F/K oranıyla işlem görüyor; 2023’ün 4. çeyreği itibarıyla son on iki ay için F/K oranı 16,4 ve düzeltilmiş F/K oranı 12,19. Bu durum hisse senedinin faiz potansiyeline göre düşük değerlenmiş olabileceğini gösteriyor. Buna ek olarak şirketin değerlemesi, InvestingPro İpucu olarak sağlam mali sağlığı ve bol miktarda nakit üretme yeteneğini gösteren güçlü bir serbest nakit akışı getirisi olduğunu gösteriyor. Bu, CymaBay’in varlıklarının başarıyla entegre edilmesinde ve gelecekteki büyümenin sağlanmasında kritik bir faktör olabilir.

InvestingPro kullanıcıları, yatırım kararlarına daha fazla bilgi verebilecek ek bilgilere erişebilir. İlgilenenler için, https://www.investing.com/pro/GILD adresini ziyaret ederek Gilead Bilimleri için 10 InvestingPro İpucu daha bulunmaktadır. InvestingPro deneyiminizi geliştirmek için PRONEWS24Kupon kodunu kullanarak yıllık veya iki yıllık Pro ve Pro+ aboneliklerinde ek %10 indirimden yararlanabilirsiniz.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu