Ekonomi

General Motors ve Samsung, ABD’de pil fabrikası kuracak

General Motors Şirketi ( GM) ve Samsung SDI ( 006400), Salı günü ABD’de 2026 yılına kadar faaliyete geçmesi hedeflenen yeni bir pil hücresi üretim tesisi inşa etmek için 3 milyar dolardan fazla yatırım yapmayı planladığını duyurdu.

Reuters, Ocak ayında GM ve LG Enerji Çözümüile ilgili ( 373220 ), ABD’de dördüncü bir pil üretim tesisi için harekete geçmeyeceğini açıklamıştı. GM ve LG Energy, Michigan’da 2024’te açılması planlanan ve üç ortak girişim Ultium Cells LLC tesisinden biri olan 2,6 milyar dolarlık bir tesis inşa ediyor.

CNBC’deki anonim kaynaklara göre, yeni GM Samsung SDI tesisinin Michigan pil tesisinden daha pahalıya mal olması bekleniyor, ancak tesisin konumu hemen açıklanmayacak. Ayrıca inşaat ve işletmedeki yeni istihdam sayısının binlerle ifade edilmesi bekleniyor.

“GM’nin elektrikli araçlar için tedarik zinciri stratejisi, ölçeklenebilirlik, esneklik, sürdürülebilirlik ve maliyet rekabetçiliğine odaklanıyor. GM ile yeni bağlantımız Samsung SDI, tüm bu hedeflere ulaşmamıza yardımcı olacak.”diyor GM Başkanı ve CEO’su Meryem Barra.

Samsung SDI’nın Başkanı ve CEO’su Yoon-ho Choi “ABD elektrikli araç (EV) pazarında GM ile uzun vadeli bir bölüm başkanı yan kuruluşu kurmak için ilk adımı atmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Şirketler, tesisi ortak olarak işletmeyi planlıyor ve nikel açısından zengin prizmatik ve silindirik hücreler inşa etmek için üretim limitlerinin olması bekleniyor. Tesisin kapasitesi 30 GWh’den fazla olacak ve tam üretime geçtiğinde GM’nin ABD’deki toplam pil hücresi kapasitesi yaklaşık 160 GWh’ye çıkacak.

GM başkan yardımcısı doug parklarGöre , yeni ortaklık GM için yeni rekabet avantajları yaratmak için her iki şirketin sermayesinden ve teknolojisinden yararlanacak.

GM hisseleri Salı günü piyasa öncesi %2.80 yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu