Dünya

Emel Mathlouthi, güvenlik noktalarından ‘Holm’ü söyleyerek geçti

Diyarbakır’da düzenlenen Newroz kutlamalarında sahne alan Tunuslu sanatçı Emel Mathlouthi, polis kontrol noktalarını “Holm” (Bir Rüya) adlı şarkısını okuyarak geçti. Mathlouthi o anları sosyal medya hesabından paylaştı.

Mathlouthi paylaşımına “Polis güvenlik noktalarından geçerken Holm’ü söylemek” notunu yazdı.

Mathlouthi’nin söylediği Holm adlı parçanın türkçe sözleri şöyle:

“Gözlerimi kapatabilseydim Rüyalar elimden tutup götürürdü.
Yükselir, süzülürdüm yeni bir gökyüzünde
Kederlerimi unuturdum.
Hayalimde seyahat edebilseydim
Aşkın ve umutların yeşerdiği, acının dindiği
Saraylar ve geceler yaratırdım.
Yarattığımız her şeyi yok eden
Acımasız gerçeklerin bıraktığı
Zulüm, ıstırap ve çileyle gölgelenmiş
İnsanlar gördüğün bir dünya.
Bizi, düşlerimizi ezen
Tüm yürekleri karanlık ve açgözlülükle dolduran
Zorbaların yükselen duvarlarını gördüğün bir dünya.”

Mathlouthi, 2020’de kaydettiği “Holm” şarkısının hikayesini şöyle anlatmıştı:

“Holm şarkısını Kovid-19’un ilk günlerinde yazmıştım. Müzik o zamanlarda birbirimizle irtibat kurmak için en güçlü vasıta haline gelmişti. Süreç bizim için çok acılı geçmiş olmasına rağmen bu virüsle savaşmak için en azından elimizde müzik olduğunu düşünüyordum. Bu yüzden yazdığım şarkı, dinleyiciler için çok şey ifade etti. Şarkıda mücadele mesajı vermenin yanı sıra hayatımızdaki tüm olumsuzlukların üstesinden gelip daha iyi bir dünya yaratabileceğimizi vurguladım.”

EMEL MATHLOUTHİ KİMDİR?

Çocuk yaşta müziğe ilgi duyan ve ilk bestesini 10 yaşında yapan Tunuslu müzisyen Emel Mathlouthi, profesyonel müziğe üniversite yıllarında kurduğu metal grubuyla başladı.

Mathlouthi, daha sonra dünya müziğine ilgi duyarak politik içerikli şarkılar yazmaya başladı ve 2006’da yayınladığı “Ya Tounes Ya Meskina” (Zavallı Tunus) şarkısıyla dönemin hükümetinin tepkisini çekti.

Şarkılarının 2008’de Tunus hükümeti tarafından yasaklanması üzerine Mathlouthi, Fransa’ya yerleşti ve müzik çalışmalarına burada devam etti.

Mathlouthi’nin Tunus’ta 2010’da başlayan protestolardan ilham alarak yazdığı “Kelmti Horra” (Benim Dünyam Özgür) şarkısının Tunus devriminin simgesi haline gelmesi, sanatçıyı dünya çapında üne kavuşturdu.

Kariyeri boyunca 5 stüdyo albümüne imza atan Emel Mathlouthi, 2017’de kaydedilen “Philia: Sanatçılar İslamofobiye Karşı” albümüne “Insanity” (Cinnet) şarkısıyla katkı sağladı.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu