Haber

Döviz Kurlarındaki Yükseliş Sürüyor: 1 Euro 30 Lira Oldu

Euro rekor kırmaya devam ederken, her iki para biriminde de yükseliş hızlandı. Dün 26,25 ile rekor kıran dolar kuru, bugün 26,70’in üzerine çıktı. Euro da 30 lirayı geçti.

Türk Lirası hızla değer kaybediyor.

Dolar/TL bu sabah 26.50 seviyesini geçerek rekor kırdı. Oran 26.72’yi gördü. 1 Euro bugün ilk kez 30 lira seviyesini geçerek 30.10 seviyesini gördü.

Yılbaşından bu yana dolar kurundaki artış yüzde 42’yi, euro kurundaki artış ise yüzde 50’yi aştı. Piyasalarda kademeli sıkılaşma sürecinde olan Merkez Bankası’nın (TCMB) Perşembe günü açıklayacağı faiz kararı, haftanın en değerli gündem maddesi olarak görülüyor.

Seçim öncesi uygulanan ekonomi politikaları ve depremin yol açtığı artan maliyetler nedeniyle hükümet peş peşe gelir artırıcı tedbirler açıkladı. Kapsamlı vergi artışlarının mali disiplini garanti edebileceğini belirten ekonomistler, aynı sürecin kısa vadede enflasyonu körükleyeceğine işaret ediyor.

Ekonomistler, vergi artışlarının da etkisiyle TL’deki değer kaybının da etkisiyle Temmuz’da TÜFE’de aylık yüzde 10 civarında artış bekliyor. Ekonomistler ayrıca yılsonu TÜFE beyanlarını yüzde 50’den yüzde 60’a ve muhtemelen bunun üzerine revize etmeye başladılar. TL’de yaşanan artış ve kayıpların ardından enflasyondaki yükseliş eğilimi devam ederken, TCMB’nin faiz kararındaki artışın boyutu piyasalar için değerli olacak.

Yılbaşında 18,73 seviyesinde olan dolar kuru, 14 Mayıs’taki seçim öncesi 19,60 TL’yi, 28 Mayıs’taki ikinci tur öncesi ise 19,98’i bulmuştu.

haber-bulancak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu