Haber

Böbreğini satmak isteyene ve alıcı hastaya hapis cezası

İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşmasına sanıklar Emrah Z. ve Orhan T. ile avukatları katıldı.

Son savunmaların ardından davayı karara bağlayan mahkeme, sanıkların “organ ve doku ticareti” suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Duruşmada sanıkların eyleminin teşebbüs aşamasında kaldığı ve vicdan azabı ile hareket ettikleri kanaatine varan mahkeme, Emrah Z. ve Orhan T’nin “organ ticareti ve aracılık suçu işlemeye teşebbüs” suçundan birer yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Mahkeme sanıkların savunmalarına itibar etmedi

Mahkemenin gerekçeli kararında sanıklardan Emrah Z’nin olaydan önce iki kez ilan vererek böbreğini satmak istediği, bu olay nedeniyle sanıkların savunmasına itibar edilmediği vurgulandı.

Gerekçeli kararda, sanıkların organ nakli için İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü İl Etik Komisyonu’na başvurdukları ancak sanık Emrah Z’nin daha önce satış ilanı vermiş olması nedeniyle başvurularının kabul edilmediği belirtilirken, sanıkların sanıklar tarafından serbest bırakıldığı kaydedildi. bu şekilde organ ticareti yapmaya çalıştı.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ‘bildirici’ olarak yer aldı.

İddianamede, böbrek nakli ameliyatı olmak isteyen Orhan T. (65) ile donör adayı Emrah Z’nin (34) İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü İl Etik Kurulu’na “olmadığı” gerekçesiyle başvurduğu belirtildi. -akraba organ nakli” 2019 yılında verdiği telefon numarası aratıldığında alıcı ile verici arasında “etik olmayan bir durum” olduğu vurgulanmıştır.

İddianamede, soruşturmada Emrah Z’nin sağlık kuruluna verdiği telefon numarasıyla “Acil. Böbreğimi satmak istiyorum” diyerek defalarca ilan verdiği belirtildi.

Bunun üzerine Orhan T. ve Emrah Z. hakkında suç duyurusunda bulunulduğu belirtilen iddianamede, her iki sanığın da “organ veya doku ticareti” suçundan 5 yıldan 9 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi. başlatılan soruşturmada

İlanı kendisinin vermediğini iddia etti.

Daha önceki duruşmalarda savunma yapan Emrah Z., söz konusu açıklamaları kendisinin yapmadığını iddia etti.

Sanık Orhan T. de, “Böbrek hastasıyım. Şu an bile haftada 3 gün diyalize giriyorum. Akrabalarımın böbrekleri bana yakışmadı. Oğlumla birlikte çalışan diğer sanık Emrah Z. kabul etti” böbreğini bana bağışlayın. Karşılığında para istemedi. Beraber hastaneye başvurduk. Yasa gereği uygun değildi, böbrek nakli olmadı. Ben bu iş için Emrah’a para vermedim.” sözlerini kullandı.

ofajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu