Haber

Azerbaycan ve Ermenistan’dan normalleşme adımları Lavrov: “Azerbaycan ve Ermenistan nihai anlaşmaya yakın”

– Azerbaycan ve Ermenistan’dan normalleşme adımları

Lavrov: “Azerbaycan ve Ermenistan nihai anlaşmaya yakın”

BAKÜ – Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ile yaptığı üçlü görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Azerbaycan ve Ermenistan nihai anlaşmaya yakındır.”

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Moskova’daki Dışişleri Bakanlığı binasına geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Azerbaycan ve Ermenistan’ın ortasında barış anlaşması müzakerelerinin yapıldığı üçlü görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

Lavrov yaptığı açıklamada, “Önce Azerbaycanlı meslektaşım Ceyhun Bayramov ve Ermeni meslektaşım Ararat Mirzoyan ile farklı ikili görüşmeler yaptım. Daha sonra üçümüz bir araya geldik. Ortada varılan anlaşmaların uygulanmasına ilişkin durumu görüştük. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan.Bu anlaşmalar, Rus barış gücünün sorumluluk alanında Karabağ’da güvenlik ve istikrarın sağlanması ile ilgilidir.Ayrıca, bu anlaşmalar Karabağ’ın açılmasını da etkiler. ulaşım ve ekonomik çıkarlar. Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan Başbakan Yardımcılarının başkanlık ettiği üçlü bir çalışma grubu bununla ilgileniyor. Anlaşmalar insani sorunların analizi ile ilgileniyor. “Öncelik, sonun belirlenmesi ve çizilmesiyle ilgilidir. Bu amaçla Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan cumhurbaşkanlarının ayrı ayrı açıklamaları ile Rusya tarafının da danışman olarak katılımıyla Ermenistan-Azerbaycan sınır komitesi oluşturulmuştur” dedi.

“Azerbaycan ve Ermenistan barış anlaşması için çalışmaya başladı”

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki barış anlaşması ve bugün tartışılan bazı maddeler konusunda her iki tarafın görüşlerinin ortak bir bakış açısına yaklaştığını belirten Lavrov, “Müzakerelerin bir diğer konusu da barış anlaşması. şimdi diğer arabulucuların katılımıyla aktif olarak tartışılıyor.” Azerbaycan bakanları Washington’u, Ermenistan ve Azerbaycan liderleri ise bir hafta önce Brüksel’i ziyaret ettiler. Barış anlaşması üzerinde çalışmak elbette esastır. Ancak bugün ortaklarımız, fesih sorunlarını çözmeden, ulaşım ve temas temaslarını açmadan barış anlaşmasının belirli yönlerinde ilerlemenin sorun olduğunu teyit ettiler” dedi.

“Azerbaycan ve Ermenistan nihai anlaşmaya yakın”

Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya liderliğindeki üçlü çalışma kümelerinin ulaşım ve haberleşme yollarının açılması konularında önümüzdeki günlerde yeniden bir toplantı düzenleneceğini kaydeden Lavrov, “Ümit ediyoruz ki barış görüşmelerinde olumlu bir sonuç alınır. Azerbaycan ve Ermenistan aslında nihai bir anlaşmaya yakındır.”

haberdarica.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu