Ekonomi

Avrupa Çip Yasası 2030’a kadar 108 milyar dolarlık yatırımı teşvik edecek

Avrupa Komisyonu, Avrupa Çip Yasası’nın 2030 yılına kadar kıtanın yarı iletken sektörüne 108.41 milyar doların (100 milyar avro) üzerinde özel yatırım yapılmasını teşvik edeceğini öngörüyor.

Bu öngörü Avrupa Komisyonu yetkililerinden Thomas Skordas tarafından Antwerp’te düzenlenen bir konferans sırasında paylaşıldı. Komisyon’un dijital biriminin bir parçası olan Skordas, girişimin Avrupa Birliği içindeki üretim kapasitesini arttırma potansiyelinin altını çizdi.

Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Çin’deki benzer girişimlere Avrupa’nın yanıtı olan Avrupa Çip Yasası, AB’nin yarı iletken endüstrisindeki rekabet gücünü arttırmayı amaçlıyor.

Yasa 43 milyar avroluk bir finansman sağlamak üzere tasarlanmış olsa da, Komisyon bugüne kadar bu miktarın sadece küçük bir kısmını onayladı. Bununla birlikte, Intel (NASDAQ:INTC) ve TSMC gibi şirketlerin Almanya’da bu yıl 30 milyar avroyu aşacak yatırım planlarını açıklamalarıyla, sektör devlerinin önemli taahhütleri halihazırda devam ediyor.

Skordas ayrıca, Komisyon’un Eylül ayına kadar dört çip endüstrisi alt sektöründeki araştırma ve geliştirme pilot hatları için finansmanı tamamlama yolunda olduğunu belirtti. Bu kapsamda Avrupa’da son derece gelişmiş yarı iletken teknolojilerinin geliştirilmesine yönelik 2.5 milyar Euro’luk önemli bir hibe de yer alıyor.

Fotonik (elektrik yerine ışıkla çalışan çipler) konusuna odaklanan bir başka pilot programın da finansman detayları henüz belirlenmedi.

Komisyon ayrıca, şirketlerin, akademisyenlerin ve yeni girişimcilerin kendi çiplerini tasarlamaları için gerekli yazılım araçlarına erişim sağlayacak bir Avrupa tasarım platformunun finansmanını koordine ediyor. Bu hamle, en gelişmiş yonga üreticilerinin yongaları tasarladığı ancak üretimi TSMC, Samsung veya Intel gibi uzmanlara yaptırdığı mevcut endüstri uygulamasını tanımaktadır.

Skordas’ın duyurusuna göre, Avrupa tasarım platformunu tasarlayacak ve geliştirecek bir konsorsiyum için çağrının Temmuz ayında açılması bekleniyor. Avrupa Çip Yasası, AB’nin küresel yarı iletken pazarındaki konumunu güvence altına almak ve kritik teknoloji bileşenleri için dış kaynaklara bağımlılığı azaltmak için stratejik bir hamle.

InvestingPro İçgörüleri

Avrupa Komisyonu’nun AB içinde yarı iletken üretimini destekleme çabası ışığında Intel Corporation (NASDAQ: INTC), bölgenin yatırım ortamında önemli bir oyuncu olmuştur. Intel’in Almanya’da tesis kurma taahhüdüyle birlikte, InvestingPro’nun en son verileri ve ipuçlarıyla özetlenen şirketin finansal sağlığı ve pazardaki konumu dikkate alınmaya değer.

Yarı İletkenler ve Yarı İletken Ekipman sektörünün önde gelen oyuncularından Intel, 32,96 F/K oranıyla işlem görüyor ve bu oran yakın vadeli kazanç büyümesine kıyasla düşük kabul ediliyor. Bu durum, Intel’in hisselerinin kazanç potansiyeline kıyasla değerinin altında olabileceğini göstermektedir ki bu da yarı iletken sektöründe büyüme fırsatları arayan yatırımcılar için önemli bir faktördür. Ayrıca, şirket 33 yıl üst üste temettü ödemelerini sürdürerek dayanıklılık göstermiş ve sektörün hızlı büyümesi karşısında yatırımcılara güven verebilecek istikrarlı bir finansal pozisyon sergilemiştir.

InvestingPro verileri ayrıca Intel’in piyasa değerinin 135,03 milyar dolar olduğunu ve 1Ç 2024 itibarıyla son on iki ayda 55,24 milyar dolar gelir elde ettiğini ortaya koyuyor. Aynı dönemde %-2,09’luk hafif bir gelir düşüşüne rağmen, şirketin üç aylık gelir artışı 2024 yılının ilk çeyreğinde %8,61 ile pozitif olmuştur. Bu da potansiyel bir toparlanmaya ve pazar taleplerine uyum sağlamaya işaret ediyor. Ayrıca, Intel’in brüt kâr marjı %41,49 ile güçlü seyretmeye devam ederek şirketin kârlılığını korumadaki etkinliğinin altını çiziyor.

Daha fazla bilgi edinmek isteyenler için, InvestingPro’da Intel için şirketin performansı ve gelecekteki görünümü hakkında daha derin bir analiz sağlayabilecek ek InvestingPro İpuçları mevcuttur. Yatırım araştırmalarınızı geliştirmek için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirimden yararlanabilirsiniz. Intel için listelenen toplam 10 InvestingPro İpucu ile yatırımcılar, Avrupa yarı iletken hamlesi bağlamında şirketin stratejik konumu hakkında kapsamlı bir anlayış kazanabilirler.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu