Ekonomi

Avrupa Birliği gizlilik odaklı kripto paralara yasak getirebilir

Investing.com – Avrupa Birliği, kara parayı aklamayı tedbire teşebbüsleri çerçevesinde kapalılık odaklı kripto paraları yasaklamayı gündemine alabilir. 

Coindesk tarafından servis edilen habere nazaran kullanıcılar için anonim ödemelere müsaade veren ve bu özelliğiyle fon transferlerinin takip edilememesine imkan tanıyan zımnilik odaklı kripto paralar, bölge kapsamında kara parayı aklamayı tedbire yasa tasarısı çerçevesinde yasaklanabilir. 

AB yetkilileri, gündemdeki yeni tedbirlerle fon transferlerinin izlenebilirliğini ön plana çıkarıyor. Bu önlem, gözlerin Blockchain bilgileri izlenemeyen kapalılık odaklı kripto paralara çevrilmesine neden oldu. Buna nazaran kripto piyasasının en büyük saklılık coin’leri Monero, Zcash ve Dash’in bu maddeden olumsuz etkilenebileceği düşünülüyor. Şu an tasarı evresinde olan taslağın yürürlüğe girmesi için evvel Avrupa Kurulu ve akabinde Avrupa Parlamentosu tarafından onay alması gerekiyor. 

Europol’ün odağında zımnilik odaklı kripto paralar var

Europol raporuna nazaran cürüm faaliyetlerinde kripto paraların kullanımı artarak devam ediyor. Lakin tıpkı raporda kripto paraların cürüm ekonomisindeki hissesinin nakit ve öteki varlıklara nazaran hayli sonlu kaldığı da görülüyor.

Europol tarafından hazırlanan raporda cürüm faaliyetlerinde en çok kullanılan gizlik odaklı kripto varlıklar ortasında Monero birinci sırada yer alırken akabinde Dash ve Zcash geliyor.

Avrupa Birliği kripto paraları düzenlemek için ağır mesai harcıyor

Diğer yandan bu kripto varlıkların kullanılmasındaki bir handikap olarak Bitcoin ve Ethereum üzere en büyük kripto paralar kadar likit olmaması gösteriliyor.

Avrupa Birliği düzenleyicileri, yılın birinci aylarında çevresel dertlerden ötürü ağır güç kullanan kripto paraların birlik içinde kullanımının yasaklanması konusunu oylamıştı. Bitcoin üzere güç ağır biçimde üretilen kripto varlıkların yasaklama teşebbüsü, oy çokluğuyla reddedildi. Akabinde düzenleyiciler, kapsamlı bir kripto para piyasaları düzenleme taslağı hazırladı. Yasa Taslağı birinci onayı aldıktan sonra bu yılın sonunda Avrupa Parlamentosu oyuna sunulacaktı, fakat tasarının onayı 2023 yılının birinci çeyreğine ertelendi.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu