İş

Amazon yakında Coventry tesisinde Birleşik Krallık sendikası ile görüşebilir

Çalışma ilişkileri açısından önemli bir gelişme olarak Amazon (NASDAQ:AMZN), Birleşik Krallık’taki Coventry deposunda GMB sendikasını tanımanın eşiğinde olabilir. Bu gelişme, bir hükümet organının sendikanın tutumunu destekleyen bir karar almasının ardından geldi.

GMB sendikası Cuma günü yaptığı açıklamada Coventry tesisindeki işçilerin sendikanın tanınması konusunda oy kullanacaklarını duyurdu. İşçilerin lehte oy kullanması halinde Amazon, Amerika Birleşik Devletleri dışındaki bir yerde ilk kez bir sendika ile ücretler, çalışma saatleri ve tatiller konusunda pazarlık yapacak.

Amazon’da sendikalaşma çabası tartışmalı bir konu olmuştur ve şirket geleneksel olarak bu tür hareketlere direnmektedir. Şirket, işyeri sorunlarını sendikalar yerine doğrudan çalışanlarıyla ele almayı tercih ediyor. Bununla birlikte, 2022’de Amazon, New York’taki bir depoda bir sendikayı kabul etmek zorunda kaldı ve şirketin ABD’deki tarihinde bir ilke imza attı.

Coventry deposu çalışanları bir yıldan uzun bir süredir ücret ve sendikanın tanınmasıyla ilgili bir anlaşmazlık içindeydi. Yaklaşan oylamanın sonucu, Amazon’un 75.000 kişilik işgücüyle önemli bir işveren olduğu ve ülkedeki ilk on özel sektör işvereni arasında yer aldığı Birleşik Krallık’taki operasyonları için bir emsal teşkil edebilir.

Amazon, hükümet organının kararının ardından durumla ilgili bir yorumda bulunmadı.

Coventry deposundaki oylama, Birleşik Krallık’taki teknoloji ve perakende devi için yeni bir çalışma ilişkileri döneminin habercisi olabileceğinden yakından izlenecek.

InvestingPro İçgörüleri

Amazon, Birleşik Krallık’taki iş ilişkilerinde önemli gelişmelerle karşı karşıya kalırken, şirketin mali sağlığı sağlamlığını koruyor. InvestingPro’nun gerçek zamanlı ölçümlerine göre Amazon, 1860,0 milyar dolarlık devasa bir piyasa değerine sahip. Bu finansal güç, 2023’ün 4. çeyreği itibariyle son on iki ayda %11,83’e ulaşan önemli bir gelir artışıyla destekleniyor ve üç aylık rakam %13,91 ile daha da yüksek. Şirketin brüt kâr marjı %46,98 gibi güçlü bir oranda seyrediyor ve bu da geniş çaplı operasyonlarının ortasında kârlılığını koruma becerisini yansıtıyor.

Yatırım perspektifinden bakıldığında Amazon, InvestingPro İpuçları’ndan birinde vurgulandığı gibi, Geniş Hat Perakende sektöründe önde gelen bir oyuncu olarak kabul ediliyor. Bu durum, şirketin geçen yılki %71,83’lük etkileyici getirisi ile daha da vurgulanmaktadır. Bir başka InvestingPro İpucu, Amazon’un orta düzeyde bir borçla çalıştığına işaret ediyor ki bu da şirketin finansal istikrarını değerlendiren yatırımcılar için önemli bir husus.

Amazon için daha derin bir analiz ve daha fazla InvestingPro İpucu arayanlar için, şirketin kazanç katsayıları ve değerleme metrikleri de dahil olmak üzere ek bilgiler mevcuttur. INVTROZEL1A kupon kodunu kullanan okuyucular, yıllık veya iki yıllık Pro ve Pro+ aboneliklerinde ek %10 indirim kazanarak Amazon için kapsamlı bir yatırım görünümü sunan toplam 12 ek InvestingPro İpucuna erişim sağlayabilirler.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu