Ekonomi

ABD Hazinesi NFT’lerin finansal riskleri konusunda uyarıda bulundu

Investing.com – NFT endüstrisi büyüme devam ederken ABD Hazinesi bu alanda bazı potansiyel tehlikeler görüyor.

ABD Hazine Bakanlığı, hızla gelişen NFT sektörüne ilişkin potansiyel tehlikeler olduğunu ve bunun bazı güvenlik sorunları oluşturabileceği üzerinde dururken düzenleyicilerin sektöre daha kapsamlı yaklaşmasını öneren bir finansal risk raporu yayımladı.

ABD Hazinesi tarafından NFT kullanımına yönelik finansal riskler şu başlıklar altında toplandı:

  • Terör örgütlerinin faaliyetlerini finanse etmesi
  • Devlet aktörlerinin nükleer silahlanmayı finanse etmesi
  • Kara para aklama olasılığı ve yatırımcıların hırsızlık, dolandırıcılık veya diğer iyi bilinen dolandırıcılık biçimleriyle kullanma olasılığı

Raporda ayrıca yasa dışı faaliyetlerinin büyük ölçüde hâlâ itibari para kullanılarak yapıldığı birçok kez vurgulanırken odağın henüz kripto varlık alanında olmadığından da bahsedildi.

Amatörlerin bile profesyoneller gibi kazanabileceği dünyaya adım atın. InvestingPro şimdi %20 indirimde. Kupon kodu: KAZAN

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

ABD Hazinesi geleneksel dolandırıcılık yöntemlerinin kripto varlık piyasasında da uygulandığını tespit etti

ABD Hazinesi tarafından sunulan raporda dolandırıcıların saadet zinciri ve benzer geleneksel dolandırıcılık yöntemlerini sıklıkla kripto piyasalarında da kullanma eğiliminde olduğu üzerinde duruldu. Bununla birlikte kötü niyetli kişilerin akıllı sözleşmeleri manipüle ederek dolandırıcılık yaptıklarından da bahsedildi.

NFT’lerin terör örgütlerinin finansmanı, nükleer silah üretiminin finansmanı ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi suçlarda kullanımının şu an düşük olduğu tespit edilse de ilerleyen dönemler için potansiyel bir risk içerebileceği düşünülüyor. Raporda ayrıca Kuzey Kore Hükümeti ve bağlı hacker grupları, kripto varlık hırsızlığındaki en büyük aktörler olarak etiketlendi.

ABD Hazine Bakanlığı tarafından yayımlanan raporda ayrıca NFT’lerin suç faaliyetlerinde kullanımını önlemek adına bazı önerilerde bulunuldu. Bunlar arasında NFT piyasasına yönelik yasaların çıkarılması, sektör uzmanlarıyla iş birliği yapılması, uluslararası yasa dışı faaliyetleri önlemek için yabancı kuruluşlarla iş birliği yapılması ve toplumun NFT konusunda eğitilmesi gibi önlemler bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu