Haber

AB: Kosova ve Sırbistan, Sırp Belediyeler Birliği’nin kurulması yolunda önemli bir adım attı

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Savunma Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Kosova ve Sırbistan’ın Kosova’da Sırpların çoğunlukta yaşadığı belediyelerde “Sırp Belediyeler Birliği”nin kurulması yolunda değerli ve sembolik bir adım attığını açıkladı. .

Borrell, AB arabuluculuğunda yürütülen Belgrad-Priştine Diyaloğu kapsamında Brüksel’de görüşmeye gelen Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Kosova Başbakanı Albin Kurti ile görüşmesinin ardından basın açıklaması yaptı.

Akıbeti bilinmeyen 1621 kişinin durumunun aydınlatılması için ortak çaba gösterilmesini öngören “Kayıp Şahıslar Deklarasyonu”na Kosova ve Sırbistan cumhurbaşkanlarının onay verdiğine değinen Borrell, “Nihayet acı bir sayfayı çevirme vakti geldi. Bunun, liderlerin bugün çabalarını iki katına çıkarma taahhüdü sayesinde gerçekleşmesini bekliyoruz.” dedi.

Tarafların “Sırp Belediyeler Birliği”nin kurulması yolunda değerli ve sembolik bir adım attıklarını dile getiren Borrell, “Buna 10 yıl önce karar verildi. Nihayet bugün Kosovalı Sırplardan oluşan yönetim ekibi ilk taslağı TBMM’ye sundu. Bu taslağın sunumu anlaşmanın önemli bir parçasıdır.” ifadelerini kullandı.

Tarafların bu oluşuma ilişkin görüşlerinin oldukça farklı olduğunu belirten Borrell, “Ancak aynı fikirde olmasalar da bu taslağı başlangıç ​​noktası alarak yakın gelecekte müzakerelere başlama konusunda anlaştılar.” söz konusu.

Kuzey Kosova’daki durumdan duyduğu kaygıyı dile getiren Borrell, “Bu nedenle her iki tarafı da Kosovalı Sırpların geçen yıl Kasım ayında ayrıldıkları kurumlarına bir an önce dönmelerini sağlayacak bir çözüm bulmaya çağırdım. Ancak ne yazık ki liderler bunu yapamıyor. bugün (bu konuda) herhangi bir anlaşmaya varın.” gelmedi.” değerlendirmesini yaptı.

Sırbistan-Kosova ilişkileri

Sırbistan, 2008 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Dönem dönem çatışan Sırbistan ve Kosova, AB arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında, ilişkileri normalleştirmenin ve nihayetinde birbirlerini tanımanın ortak yolunu bulmaya çalışıyor.

18 Mart’ta AB’nin arabuluculuğunda Kuzey Makedonya’nın Ohri kentinde yaklaşık 12 saat süren müzakerelerde iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesini sağlayacak anlaşma üzerinde anlaşmaya varıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu