Yaşam

24 yılda 5 bin 707 ünlüyle fotoğraf çektirdi, hedefi arşivini kitap haline getirmek.

Sivaslı gazeteci Ahmet Erçelik, yaklaşık 24 yılda sanatlarıyla öne çıkan 5 bin 707 ünlüyle fotoğraf çekip arşivine koydu, amacı arşivini kitap haline getirmek.

Sivaslı gazeteci Ahmet Erçelik, eşi benzeri olmayan koleksiyonuyla dikkat çekiyor. Küçük yaşta babasının aldığı fotoğraf makinesiyle fotoğraf çekmeye başlayan Erçelik, serbest gazetecilik yapmaya başladı ve katıldığı etkinliklerde ünlülerle hatıra fotoğrafı çektirdi. Zamanla bu Erçelik’te bir tutkuya dönüştü. Tiyatro ve sinema oyuncularından ses sanatçılarına ve pop yıldızlarına kadar birçok ünlüyle fotoğraf çektirdi. 24 yılda ünlülerle çekildiği fotoğraf sayısı 5 bin 70’e ulaştı. Erçelik geçmişte çektiği fotoğrafları kartlarda, son dönemde çektiği fotoğrafları ise dijital ortamda arşivliyor ve saklıyor. Ünlülerle fotoğraf çekmeye devam eden Erçelik, hiçbir ünlüyü kaçırmamak için sık sık Sivas dışına çıkıyor. En büyük hedefi ise bu fotoğrafları kitap haline getirmek. Erçelik’in en pahalı fotoğrafları Haldun Dolmen, Ediz Hun, Rasim Öztekin, Beyazıt Öztürk ve Şafak Sezer ile çekilenler.

İzleyenler şaşkın

Erçelik rezidansına gelen misafirlerin ünlülerin bulunduğu fotoğraf arşivini görünce şaşırdıklarını belirterek, “Genç yaşta babamın aldığı fotoğraf makinesiyle fotoğraf çekmeye başladım. Daha sonra gazeteciliğe başladım. Bu süreçte Ünlülerle röportajlar yaptım, fotoğraf çektim.Fotoğrafların bir kısmını analog bir kısmını dijital olarak saklıyorum.Haldun Dolmen, Ediz Hun, Türkan Şoray, Aydan Şener gibi unutamadığım ünlü sanatçılarla röportajlar yaptım ve fotoğraflar çektim. Ünlülere ilgim küçük yaşlarda başladı.Küçük yaşlardan itibaren tiyatro ve konserlere giderdim.Daha sonra oradaki sanatçılarla fotoğraf çektirirdim.Türkçe iz bırakan tüm ünlülerle fotoğraflarım var. iye sanatlarıyla” dedi. – SİVAS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu