Haber

2 kişiyi tüfekle rehin alan sanık: Eylemlerim yanlış anlaşıldı

ESKİŞEHİR’de, silah zoruyla gasbettiği komşusunun aracıyla gittiği akaryakıt istasyonunda çalışan Halit Aladağ ile yoldan geçen İrfan Poltara’yı tüfekle rehin aldıktan sonra jandarma tarafından bacağından vurularak yakalanan Sabahattin Yenigün (22), birinci sefer hakim karşısına çıktı. Yenigün, savunmasında, “Yapmış olduğum eylemler yanlış anlaşıldı. Yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermekten dolayı çok üzgün ve pişmanım” dedi.

Mahmudiye ilçesine bağlı Mesudiye Mahallesi’nde oturan Sabahattin Yenigün, mart ayında komşusu Ferit Takan’ı silahla tehdit edip, 26 ABV 768 plakalı arabasını gasbetti. Araçla ilçedeki akaryakıt istasyonuna giden Yenigün, çalışanlardan Halit Aladağ’ı da tüfek zoruyla araca bindirip, Mesudiye Mahallesi’ne döndü. Yenigün, mahallede yoldan geçen İrfan Poltara’yı da ayağından yaralayıp, rehin aldı. Çevredekilerin ihbarıyla bölgeye Eskişehir Jandarma Komando Bölüğü’nün yanı sıra Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat, Terörle Uğraş ve Asayiş Şubesi grupları sevk edildi. Tüm ihtarlara rağmen teslim olmayan Yenigün, bacağından vuruldu. Hastanedeki tedavisinin akabinde taburcu edilen Yenigün, gözaltına alındıktan sonra tutuklandı.

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, tutuklu sanık Sabahattin Yenigün hakkında soruşturmasını tamamlayıp hazırladığı iddianameyle 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açtı. İddianamede Yenigün için ‘öldürmeye teşebbüs’, ‘nitelikli yağma’, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ ve ‘konut dokunulmazlığını ihlal’ cürümlerinden 53 yıldan 92 yıla kadar mahpus cezası istendi. Eskişehir 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün yapılan duruşmada tutuklu sanık Sabahattin Yenigün, hazır bulundu. Yenigün, savunmasında, “Benim hasımlarım olduğu için konutumda ruhsatsız tüfek bulunduruyorum. O gün kız kardeşimin İstanbul’a kaçtığı ya da kaçırıldığı yönünde telefon alınca tedirgin oldum. Hasımlarımın kız kardeşime zarar vereceğini düşünerek tüfeği alıp dışarı çıktım. Zaman kaybederim, diye komşum Ferit’ten aracını istedim. Ferit’in otomobilini yağmalamış değilim. Cürüm kastıyla hareket etmedim. Başlangıçtan itibaren bende hiç cürüm kastı yoktu lakin yapmış olduğum aksiyonlar yanlış anlaşıldı. Yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermekten ötürü bende çok üzgün ve pişmanım. Ben yakalandığım sırada 4 tane kurşun yedim” diye konuştu.Duruşmaya katılan mağdurlar ise sanıktan şikayetçi olmadıklarını söyledi.

Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 10 Ocak 2023’e erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu